8. Standard 1.
Wait Before you Leave! I have something for you.
I have this question in our website since we have worked on it and the student was happy after a good score.


Get it solved from our top experts within 8 hrs!
costs and standard and actual costs incurred for the manufacture of 8,000 units of product were as follows:
Standard Costs
|
|
Actual Costs
|
|
Direct materials:
|
|
|
|
8,000 lbs. @ $30.00
|
|
7,750 lbs. @ $30.20
|
|
Direct labor: 10,000 hours @ $36.50
|
|
10,250 hours @ $38.00
|
|
Factory overhead:
|
|
|
|
Rates per direct labor hour,
|
|
|
|
based on 100% capacity of
|
|
|
|
16,000 labor hours:
|
|
|
|
Variable cost
|
$15.00
|
|
$189,400 total variable cost
|
Fixed cost
|
$10.00
|
|
$100,000 total fixed cost
|
Determine (a) the quantity variance, price variance, and total direct materials cost variance; (b) the time variance, rate variance, and total direct labor cost variance.
2.
9. Bell Company is considering the disposal of equipment that is no longer needed for operations. The equipment originally cost $500,000 and accumulated depreciation to date totals $360,000. An offer has been received to lease the machine for its remaining useful life for a total of $170,000, after which the equipment will have no salvage value. The repair, insurance, and property tax expenses during the period of the lease are estimated at $35,600. Alternatively, the equipment can be sold through a broker for $120,000 less a 10% commission.
Prepare a differential analysis report, dated June 15 of the current year, on whether the equipment should be leased or sold.
Hi there, would you like us to help you do this question?
We are professional assignment help service for students who can't even. Get your papers written starting at just $11.99 a page.
Do my questionNeeds help with similar assignment?
We are available 24x7 to deliver the best services and assignment ready within 3-4 hours? Order a custom-written, plagiarism-free paper

